Conifa 2017 Avrupa Futbol Şamiyonası, Kuzey Kıbrıs

Conifa Euro2017 North Cyprus / Medya Bilgilendirme Dosyası

  1. Conifa Hakkında

Bağımsız Futbol Federasyonları Konfederasyonu olan Conifa farklı farklı gerekçelerle özerk Futbol Federasyonlarını kurmuş olmalarına rağmen FIFA üyesi olamayan Federasyonları ortak bir şemsiye altına toplayan kürsel bir kuruluştur.

FIFA tarafından denetlenen küresel futbolun dışında kalan futbol federasyonlarının yurtdışı temaslarına fırsat yaratmak amacı ile dünya genelinde “futbola özgürlük sloganı” ile düzenlediği organizasyonlarla bu federasyonların futbol oynama arzularını hayata geçirmeye yönelik çalışmalar yürüten Conifa  bu yönü ile oldukça önemli ve anlamı bir amaca da hizmet etmektedir.

Politik ve siyasi hiç bir amacı bulunmayan, tamamen tarafsız yaklaşımlarla sadece insanların özgürce futbol oynamalarına hizmet etme hedefini ortaya koyan Conifa, geleneklsel hale getirdiği Avrupa Futbol Şampiyonasının 2.sini bu yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde, 8 takımın katılımı ile gerçekleştiriyor.

 

380 milyonluk bir kitleye hitap ediyor…

Kurulduğu günden bugüne her geçen yıl üye sayısını artıran Conifa bugün 45 aktif üyeye sahip bir organizasyon haline gelmiştir. Conifa’ya üye federasyonların hitap ettikleri insan sayısı ise dünya genelinde yaklaşık 380 milyon civarındadır.

 

Conifa tarafından düzenlen önemli şampiyonlar

 

2014 yılında İsveç, Conifa Dünya Futbol Kupası, kazanan  County of Nice

2015 yılında Macaristan (Debrecen), Conifa  Avrupa Futbol Şampiyonası, kazanan Isle of man

2016 yılında Abazya (Shokum), Conifa Dünya Futbol Kupası kazanan Abazya

2017 yılında Kuzey Kıbrıs (Lefkoşa, Girne, Güzelyurt, Gazimağusa) Conifa  Avrupa Futbol Şampiyonası

 

 

 

  1. Conifa Avrupa Futbol şampiyonası, Conifa Euro 2017 North Cyprus hakkında

 

Conifa Euro 2017 North Cyprus

4-11 Haziran 2017 tarihleri arasında ülkemizde gerçekleştirilecek ve 8 takımın katılacağı Avrupa Futbol Şampiyonası’nda takımlar daha önce çekilen kuralarla 2 gruba ayrılmış durumda. Buna göre;

 

A Grubu’nda

Turkish Republic of Northern Cyprus (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti)

Abkhazia (Abazya)

Karpataja (Karpatalya)

South Ossetia (Güney Osetya)

B Grubu’nda ise

Padania (Padanya)

Felvidék (Velvidek)

Ellan Vannin (Isle of Man / Man Adası)

Szekely Land (Sekelistan) takımları yer alıyor.

 

Grup maçları 4 Haziranda başlayacak ve 7 haziranda son bulacak. 

Toplam 12 maçtan oluşacak ve 4-7 Haziran tarihleri arasında yapılacak grup maçlarında grup birinci ve ikincileri yarı finale yükslmiş olacak. Yarı final maçlarının 9 Haziran’da oynanacağı şampiyonanın finali ve üçüncülük maçları ise 10 Haziranda oynanacak. Turnuvada final dahil olmak üzere toplam 18 maç yer alıyor.

Kültür Günü

Turnuvanın boş günü olarak ilan edilen 8 Haziran’da sporcuların birbirlerini kültürel olarak daha iyi tanımalarına fırsat verecek özel bir kültür gecesi programlanmış durumda. Acapulco Resort Hotel’in sahihilinde gerçekleşecek bu kültür gecesinde konuk takımlar kendi kültürlerini yansıtan aktiviteleri diğer gelen konuklarla paylaşacaklar.

11 Haziran tarihinde adamızdan ayrılacaklar

Takımlar şampiyonanın tamamlandığı günün ardından yani 11 Haziran günü adamızı terk ederek ülkelerine geri dönecekler. Böylelikle turnuva resmen sona ermiş olacak.

 

11 yıl aradan sonra kendi evimizde ilk kez milli formayı giyeceğiz.

En son 2006 yılı ELF  kupası ile kendi saha ve seyircisi önünde yurtdışı ve milli takım düzeyinde maç yapma zevkini yaşayan milli takımımız 11 yıl aradan sonra ilk kez kendi  ülkesinde ve kendi seyircisi önünde maç yapma olanağı buluyor. Bu yönü ile de oldukça önem arzeden turnuvayı oldukça önemli sayıda  futbol tutkununun izlemesi bekleniyor.

4 stadyum turnuvaya hazır

Conifa Avrupa Şampiyonası 4 farklı stadyumda oynanacak maçlarla gerçekleştiriliyor. Bu amaçla ülkede bulunan 4 saha yeniden elden geçirilerek turnuvaya hazırlandı. Karşılaşmaların yapılacağı tüm stadyumlar ışıklandırılarak turnuvaya hazır hale getirildi.

Turnuvaya ev sahipliği yapacak futbol sahaları şunlar; 20 bin seyirci kapasiteli Lefkoşa Atatürk Stadyumu, 1500 seyirci kapasiteli Girne Mete Adanır Stadyumu, 1400 seyirci kapasiteli Güzeyurt Üner Berkalp Stadyumu ve 900 seyirci kapasiteli Gazimağusa Dr.  Fazıl Küçük Stadyum’u.

Açılış Programı ve saatleri de açıklandı

Grup Maçlarında oynanacak tüm maçlar farklı sahalarda yer alacak ve tüm  maçlar saat 20.00 de başlayacak. 4 Haziran gecesi oynanacak açılış maçından önce saat 19.00 da şampiyona açılış seremonisi düzenlenecek.  Açılış seremonisinde Conifa Dünya Başkanı, Per-Anders Blind Conifa Avrupa Başkanı, Alberto Rischio ve KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu’nun birer konuşma yapması bekleniyor. Kültürümüzü tanıtan dans gösterilerinin ve müzik gösterilerinin de yer alacağı açılış seremonisinde katılımcı takımlar bir geçit töreni ile seremonideki yerlerini alacaklar.

Organizasyonların ödülleri de belli oldu.

Düzenlenecek Avrupa Futbol şampiyonasında, 1.’lik, 2. Lik, ve 3.lük ödüllerinin yanı sıra, her maçta “maçın adamı”, turnuva genelinde ise turnuvanın en değerli oyuncusu, turnuva gol kralı, turnuvanın en değerli kalecisi ve turnuvanın en centılmen takımı gibi ödüller de sahiplerini bulacak.

 

400 konuk Cuma günden itibaren adaya geliş yapıyor.

Bu turnuva ile ilgili olarak toplam 350’ye yakın sporcu ve yönetici ile 50’ye yakın basın mensubu adamıza Cuma günden itibaren gelmeye başlıyor. Gelen konuklar Acapulco Resort Hotelde ağırlanacaklar. şampiyona ile ilgili röportajların yapılması, haberlerin dünyaya geçilmesi adına Acapulco Resort Hotel’de Euro2017 Organizasyon ekibi bir medya odası hazırlamış durumda.

Turnuvanın resmi yayın sponsoru BRT oldu.

Conifa Euro 2017’de oynanacak maçlar devlet televizyonu BRT ekranlarında dünyaya duyurulacak. Günde 1 maçın canlı 3 maçın ise banttan yayınlanacağı turnuva için BRT aynı zamanda her akşam “şampiyona özel” isminde bir programı da yayına sokacak. Bu programda günün maç özetleri, röportajlar ve yorumlar yer alacak. Her akşam BRT ekranlarında yayına girecek olan Şampiyona özel maç bitiş saati olan 22.00’de başlayacak ve 23.00’e kadar devam edecek.

 

Önemli Notlar;

– Vip tribünü kullanımı; Vip veya protokol tribünleri kesinlikle akreditasyona bağlı olarak kullanılacak.

– Basın Tribünleri : Basın Tribününde olmak isteyen (spor basını) basın mensupları ve saha içerisinde görev yapacak basın mensupları kesinlikle akredite olmak zorunda. Basın mensupları akreditasyon işlemlerini Atatürk  Stadyumu altında bulunan KTSYD’nde kurulacak akreditasyon merkezinde yapacaklar. Basın akreditasyonu yapmayan basın mensupları karşılaşmaları normal seyirci tribününden izleyebilecekler. Futbol takımlarının antremanlarını izlemek isteyen basın mensupları da yine aynı akreditasyon uygulamasına tabii olacaklar. Akreditasyon tek sefer yapılacak ve turnuva boyunca geçerliliğini koruyacak.

– BRT maçların özet yayınlarını her gece maçlardan sonra FTP sitesine kaydedecek. FTP sitesinin şifreleri BRTK’dan temin edilebilecek. Bu görüntüler ücretsiz bir şekilde yerli ve yabancı basına dağıtılacak.

– Organizasyon basın birimi her gece maçların ardından maçlarla ilgili teknik detayları içeren bir basın bildirisini medyaya servis edecek.

– Tüm maçlar eş zamanlı bir şekilde internet üzerinden de canlı yayınlanacak. Bu canlı yayınlar BRT tarafından yapılacak ve BRT’nin web sayfası ile birlikte www.conifaeuro2017.com adresinden de canlı verilecek.

–  Turnuvanın resmi web sitesi www.conifaeuro2017.com’dur. Turnuvanın resmi facebooksayfası , facebook.com/conifaeuro2017 adresidir. Turnuvanın resmi twitter sayfası, twitter.com/conifaeuro2017 adresidir. Bu resmi sayfalar ve resmi yayın kuruluşu haricinde yapılacak hiçbir yayının sorumluluğu organizasyona ait değildir.

 

Özel Not : Katılımcı takımlarla ilgili özet bilgiler ekte sunulmuştur.

 

Saygılarımla,

Özdemir Tokel

Conifa Euro 2017 Organizasyon Direktörü

 

Conifa Euro 2017 North Cyprus

Katılımcı takım özet Bilgileri

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti / (Turkish Republic of Northern Cyprus)

Akdeniz’deki 3. büyük ada konumundaki Kıbrıs Adasında yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 1983 yılında ilan edilmiş bağımsız bir devlettir. Başkenti Lefkoşa olan ve Türkiye tarafından tanınan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti aynı zamanda Conifa 2017 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın da ev sahibi ülkesidir. 1989 yılında İslam Oyunları, 2006 yılında ELF Cup, 2012 yılında ise FIFI Wild Cup  gibi uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmıştır. Geçen yıl düzenlenen Conifa Dünya Kupası maçlarında oldukça yüksek bir performas sergileyerek 3.’lük kürsüsünde yer alan  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti milli talkımı bu başarısın kendi ülkesinde ve seyircileri önünde Avrupa Şampiyonuk kupasını kazanarak taçlandırmayı hedefliyor. Son yapılan resmi nüfus sayımına göre 315.000 bin nüfusa sahip Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin resmi dili Türkçedir.

 Abazya / (Abkhazia)

Gürcistan’ın kuzeybatısında, Karadeniz’in doğusunda tarihsel derinliğe sahip bir coğrafya olan Abazya, 1994 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Adını, bugün de bölgenin halkı olan Abazlardan alan Abazya’nın nüfusu yaklaşık olarak 240 bin civarındadır. Rusya, Nikaragua, Venezuela, gibi ülkeler tarafından tanınan Abazya’nın başkenti  Sohum’dur. Oldukça köklü bir futbol geçmişine sahip olan Abazya, geçen yıl ev sahipliğini yaptığı Conifa Dünya Kupasında Dünya şampiyonluğunu kazanarak tarihinin en önemli başarısına imza atmıştır. Abazya geçen yıl kazandığı şampiyonluğu bu yıl Avrupa Şampiyonluğunu da kazanarak sürdürmek istiyor.

 Karpatalya / Kárpátalja

Ukrayna”nın Güney Batısında  yaşayan ve yaklaşık olarak 156 bin civarındaki macarın kurduğu futbol federasyonunun ve futbol takımının adı olan Karpatalya dünyadaki 7. büyük macar diasporası olarak dikkat çekmektedir. Daha önce herhangi bir Conifa turnuvasına katılmayan Karpatalya’nın, bu yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde düzenlenen Conifa 2017 Avrupa Futbol Şampiyonası  katıldığı ilk Conifa turnuvası olarak tarihteki yerini alıyor…

 Güney Ossetia / South Ossetia

Gürcistanın kuzeyinde Osetya adını taşıyan coğrafyanın ise güneyinde bulunan Güney Osetya  1992 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Russia, Nicaragua, Venezuela tarafından tanınan Güney Osetya, Milli Takımı Abazya’da gerçekleştirilen 2014 Conifa Dünya Kupasında yarı finallere kalarak 4. olma başarısını göstermiştir. Başkenti Tshinvali olan Güney Osetya’nın nüfusu yaklaşık olarak 55 bin civarındadır.

Padanya / Padania

Padanya adını Kuzey İtalya’da bulunan Po nehrinden alan coğrafi bir bölgedir. Ara ara özerklik ve bağımsızlık talepleri ile gündeme gelen Padanya, özerk futbol federasyonunu 2013 yılında kurmuştur. 2014 yılında gerçekletirilen Conifa Dünya Kupası’nı 5.likle tamamlayan Padanya 2016 dünya kupasını ise 4.lükle tamamlamıştır.2015 yılında yapılan Avrupa şampiyonasını kazanan Padanya bu tunuvaya son Avrupa şampiyonu ünvanı ile katılıyor. İtalya’nın kuzeyinde Padania bölgesi olarak adlandırılan bu coğrafyada yaklaşık olarak 27 milyonluk bir nüfus yaşamaktadır. Bu nüfus yapısı ile turnuvanın en yüksek insan topluluğuna hitap eden takımı özelliği de taşıyan Padanya Futbol takımı turnuvanın en iddialı takımları arasında yer alıyor.

Velvidek / Felvidék

Macaristanın Kuzeyinde Karpat dağlarının eteklerinde bulunan ve adını macar dilinde dağlık anlamına gelen Velvidek’ten alan bu coğrafi bölge şu anda Macar ve Slovakya sınırları ile bölünmüştür.  Dünyanın en muhteşem dağ manzarasına sahip bölgelerinden biri olan Velvedik, özellikle kış aylarında ortaya çıka doğal güzellikleri ile dikkatleri çekmektedir. Özerk bir futbol federasyonu bulunan velvedik, 2015 yılında yapılan Conifa Avrupa Futbol Şampiyonasında yarı finallere kalma başarısını gösterirken, yine aynı yıl yapılan Niamh Challenge Cup’ta ise 2.lik kürsüsünde yerini almıştır. Highland denilen Velvedik denen bölgede yaşayan nüfus yaklaşık olarak 500 bin civarındadır.

Man Adası / Ellan Vannin (Isle of Man)

İrlanda Denizi’nde, İngiltere ve İrlandanın tam ortasında yer alan  Man Adası Birleşik Krallık’a dahil olmamakla beraber İngiliz kraliyetine bağlı bir adadır. Vikinglerin adası olarak da bilinen, Türkçede Man Adası İngilizcede ise Isle of Man ismine sahip Ellan Vannin Adası uluslararası alanda geleneksel isimleri olan ellan vanni kullanmayı tercih etmektedirler. İç işlerinde bağımsız, dış işlerinde Birleşik Krallık’a bağlı adanın devlet başkan bir diğer adı ile “Man’ın Efendisi” ünvanı da taşıyan Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth’tir. Dünyada bin yıllık geçmişi ile varlığını sürdüren  en eski parlamentolardan birine sahip Man Adası Avrupa Birliği üyesi değildir ancak AB ile yapılan antlaşmalar uyarınca sınırlı şekilde mal dolaşımına izin verilmektedir. Futbol tutkunu ada 2014 Conifa Avrupa Şampiyonasında ikincilik, 2015 Avrupa şampiyonasında üçüncülük, yine 2015 Niamh Challenge Cup’ta ise birincilik kazanmış oldukça deneyimli bir takıma sahiptir. 2017 Avrupa Şampiyonası’nın da en iddalı takımlarından biri olan Man Adası izleyicilere heyecan dolu dakikalar yaşatmaya hazırlanıyor. Man Adası’nın nüfusu yaklaşık 90 bin civarındadır.

Sekelistan / Székely Land

Romanya’nın bir parçası olan  Sekelistan, Doğu trnsilvanya denilen coğrafi bölgede yer almaktadır.  500 bine yaklaşan nüfusları  ile Sekeller transilvanya nüfusunun da %20’sini oluşturmaktadır. Geleneksel logoları  ay ve güneş olan sekeller bu sembollerini bayraklarında da kullanmaktadır. 2014 yılında kurulan Sekelistan Futbol Federasyonu, ilk Conifa turnuvasına 2015 avrupa şampiyonasına katılark gerçekleştirmiştir. 2016 yılında yapılan Conifa Dünya Kupasında da yer alan Sekelistan bu turnuvada en çok gol atan takımların arasında yer alarak dikkatleri üzerine çekmiştir.

 

Saygılarımla,

Özdemir Tokel

Conifa Euro 2017 Organizasyon Direktörü

 

 

Organization Logos

 

Teams Counrty Flags

Country Flags

 

Federations Logo

Futbol Sahaları / Stadiums